Atrakcje turystyczne

Lubawka jest doskonałą bazą wypadową dla turystów w różne rejony górskie Sudetów.

Stanowi zaciszną ostoję do dalszych eskapad także na tereny całego Dolnego Śląska, jak i Republiki Czeskiej.

W sąsiedztwie miasta znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc:

Krzeszów i jego zabudowania klasztorne są najcenniejszymi zabytkami w regionie. Klasztor został ufundowany przez księżną Annę wdowę po Henryku Pobożnym w 1242 r. jako dar dla benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatowic. Jej wnuk książę jaworski Bolko I Surowy wykupił dobra klasztorne i w 1292 r. ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa.
Zabytkowe budowle Krzeszowa:
  • zespół opactwa cysterskiego,
  • kościół pw. św. Józefa (1690-1696),
  • Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich,
  • przysiółek Betlejem pawilon opacki na wodzie,
  • kościół klasztorny (bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP (1728-1735),
  • Kalwaria Krzeszowska.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubawce zbudowany w latach 1605-1615 przebudowany w 1735-38 (z powodu pożaru). Kościół był budowany przez artystów powiązanych z klasztorem krzeszowskim dlatego posiada typowo barokowy charakter wnętrz, wieża renesansowa. Na szczególną uwagę zasługuje piękny ołtarz dłuta J. Lachela.
Na północnym zboczu Świętej Góry (701 m.n.p.m) położony jest wyciąg orczykowy oraz dla młodszych adeptów narciarstwa – wyciąg talerzykowy. Wyciąg orczykowy oferuje trzy trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności o długościach 650 m, 810 m i 1560 m.
Rezerwat Krajobrazowy Kruczy Kamień znajduje się 1,5 km od Lubawki na zboczu Kruczej Skały (681 m n.p.m). Zajmuje obszar 10,2 ha, na którym występują skały osadowe ze średniego permu. Znajduje się tu też urwisko skalne, stanowiące doskonały naturalny taras obserwacyjny, które wznosi się 150 m ponad dno Doliny Kruczej. Z obszarem tej doliny powiązanych jest wiele legend, w tym legenda o powstaniu miasta.
Na Kruczej Skale znajduje się także – jedna z czterech w Polsce – skocznianormalna. Zbudowana przez Niemców w 1924 roku w celach treningowych. Po remontach z lat 1984 oraz 1998 jej punkt K wynosi 85 m. Na skoczni kilkakrotnie odbywały się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady i spartakiady Młodzieży.
Zalew Bukówka sztuczne jezioro zaporowe powstałe poprzez spiętrzenie wód górnego Bobru. Jezioro ma powierzchnię około 2 km2 i pojemność 15,5 mln m3. Jest idealnym miejscem dla wędkarzy, jak i miłośników pięknych widoków.

Oczywiście opisane przeze mnie atrakcje turystyczne są tylko niewielką częścią bogactwa całego regionu, wystarczy wspomnieć o takich miejscach jak kapliczki drogi krzyżowej na Świętej Górze, zabytkowy, największy na Dolnym Śląsku budynek dworca kolejowego (niestety zniszczony), domy tkaczy śląskich oraz wiele wiele innych. Zachęcam państwa do odwiedzenia portali www.lubawka.net.pl oraz www.polskieszlaki.pl w celu zasięgnięcia dokładniejszych informacji.

Dla miłośników narciarstwa, jak i kolarstwa górskiego atrakcją może okazać się nasza współpraca z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i rowerowego.

Napisz do nas